Loading...

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Rozumím

Zaměstnanci mají o firemní jazykové kurzy zájem i on-line, jsou díky nim spokojenější

Zaměstnanci mají o firemní jazykové kurzy zájem i on-line, jsou díky nim spokojenější

Pandemie silně zasáhla i do odvětví jazykového vzdělávání a o výuku cizích jazyků pro veřejnost je tak v porovnání s předešlými roky nižší zájem. Zkušenost jazykové agentury Skřivánek ale ukazuje, že firemní vzdělávání se tomuto klesajícímu trendu vymyká a že benefit ve formě jazykového vzdělání je stále velmi žádaným.

„Zájem o firemní kurzy je relativně stabilní, i když se liší region od regionu. Společnosti si totiž čím dál tím více uvědomují, že prostě potřebují schopné zaměstnance, kteří ovládají cizí jazyky a mohou v nich komunikovat na profesionální úrovni, a to i v době pandemie či na home office. Mnohé firmy proto dokonce dovolují, aby lekce probíhaly v pracovní době,“ říká metodička Marie Jelínek z jazykové agentury Skřivánek.

Investice do vzdělání, motivace i prosperity

Momentálně firemní jazykové vzdělávání poskytuje okolo 43 procent společností. Podle průzkumu agentury Skřivánek by ho ale uvítalo 93 procent jejich respondentů. Kromě toho nejvýraznějšího a nejdůležitějšího efektu, tedy nabývání či prohlubování jazykových znalostí, v něm totiž zaměstnanci vidí i novou možnost seberealizace. Ta potom napomáhá jejich spokojenosti v zaměstnání a lepší pracovní motivaci.

„Vzdělávací kurzy ale mají vliv i na celkovou firemní kulturu. Utužují kolektiv, povzbuzují, pomáhají předejít vyhoření a dokazují zaměstnancům, že nejsou svému vedení lhostejní. Jejich nabyté jazykové dovednosti poté hrají důležitou roli v oblasti prosperity klientských firem a mají reálný dopad na úspěšnost jejich byznysu. Kvalitně jazykově vybavení zaměstnanci firmám totiž pomáhají zvyšovat jejich konkurenceschopnost na trhu,“ popisuje Marie Jelínek.

Co od lekcí dnes čekat?

Nabídka kurzů je široká a stále přibývají nové možnosti. Přihlásit se lze na kurzy zaměřené na obecný i obchodní jazyk, ale také na finanční a marketingovou oblast nebo na právnickou mluvu. Společně s nabídkou se ale vyvíjí a modernizuje i metodický přístup.

Tichému sezení před tabulí, koukání do prezentace nebo poslouchání sáhodlouhých gramatických výkladů totiž odzvonilo. Lektoři se aktuálně soustředí hlavně na interakci se studenty a i za běžných okolností k výuce využívají moderních technologií, mobilní aplikace, prostředí e-learningu či videokonferencí. Obliba on-line výuky tak rostla už před krizí a jazykové školy se na ni mohly alespoň částečně připravit.

Běžná praxe na lekcích agentury Skřivánek je nyní taková, že se jeden kurzista nebo malá skupinka studentů v daný den a čas připojí na lekci přes Webex, Microsoft Teams, Skype nebo Zoom. Hodina poté probíhá v běžném režimu – akorát s technologickými výhodami digitálního prostoru v podobě kvízů, on-line podpory k učebnicím nebo třeba snazšího spojení se s rodilými mluvčími a podobně.

„V distanční výuce jsme časem našli mnoho výhod a její kvalita je aktuálně srovnatelná s tou prezenční. Počítáme proto s tím, že on-line kurzy z velké části zachováme i po návratu zaměstnanců do kanceláří. Hodně lidem totiž tento způsob vyhovuje dokonce víc než klasické hodiny,“ dodává metodička.

Zaměstnanci na on-line vzdělávání oceňují hlavně časovou a místní flexibilitu – hodiny mohou absolvovat v podstatě odkudkoliv a díky tomu je lépe napasují do svých nabitých programů. Kromě toho je pro některé studenty komunikace v cizím jazyce přirozenější právě v on-line prostředí, protože se svými zahraničními spolupracovníky či klienty mluví hlavně přes videokonference.

Každému na míru

Každá firma má přirozeně jiné cíle a očekávání. Jejich individuální potřeby proto z různých důvodů nelze lehce napasovat na osnovy obecných kurzů. Jazykové školy proto dnes obsah jejich lekcí co nejvíce personifikují podle potřeb.

„Neustále se snažíme vycházet firmám vstříc a specifikovat cílové skupiny, pro které jsou kurzy připravovány. I v jejich průběhu pak přizpůsobujeme probíranou látku tak, aby jak náplň, tak forma výuky co nejvíce odpovídala potřebám a aktuálním dovednostem přítomných kurzistů,“ říká Marie Jelínek.

 

Zdroj: tyden.cz

Loading...